Вітаємо Вас на сайті нашої книгозбірні!
Меню сайту
Наші партнери
Районна б-ка смт Ратне для дітей
Публічна б-ка смт Заболоття
Дитячий відділ публічної б-ки смт Заболоття
Б-ка-філія с. Гірники 
Публічна б-ка с. Видраниця
Лічильник

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2018 » Серпень » 2 » Інформаційна хвилинка "Історія поштової марки України"
11:12
Інформаційна хвилинка "Історія поштової марки України"

Перша у світі поштова марка — «Чорне пенні»

Пошто́ва ма́рка — цінний папір, що є свідоцтвом оплати поштового відправлення. Використовується шляхом наклеювання на предмет поштової пересилки і наступного погашення поштовим штемпелем.

Історія виникнення

Перші українські

В Україні поштові марки вперше з'явилися в часи створення незалежної Української держави в 1918 р. Творцями сюжетів цих поштових мініатюр були видатні графіки Георгій Нарбут і Антін Середа. Після цього — більш 70 років Україна жила без власних марок, хоча ще 1947 р. УРСР стала членом Всесвітнього поштового союзу. Лише з 1992 р. в Україні почали друкуватися власні марки незалежної держави.

Способи друку

Компоненти поштової марки:
1. Зображення
2. Перфорація
3. Номінал
4. Назва країни

Цікава й історія виготовлення поштових марок. Спочатку вони друкувалися на дуже недосконалих машинах, іноді навіть вручну, використовуючи при цьому техніку гравюри — способу розмножування малюнка за допомогою друкарської форми з дерева, металу, пластмаси, лінолеуму тощо. У наш час поштові марки друкуються на високоякісному папері фарбами з високим балом світло- та водостійкості. Але подекуди марки друкуються не тільки на папері, а й на інших матеріалах — на шовку, на синтетичному матеріалі — дедероні, на алюмінієвій, срібній і навіть золотій фользі. Так, незвичні марки на золотій і срібній фользі у вигляді монет, у формі острова або серця видають з 1963 р. острови Тонга, що в Тихому океані. Але найекстравагантніші марки видає Бутан (держава у Гімалаях) — у тривимірному зображенні, зі стереоскопічним ефектом, факсимільні репродукції картин Ван Гога, Коро, Моне і Мілле. Поверхня цих марок має ті ж нерівності, що й оригінал, видно окремі мазки пензля, різна товщина шару фарб відчутна на дотик. А в 1947 р. були видані навіть барельєфні марки з твердого пластику, на яких було подане об'ємне (барельєфне) зображення античних скульптур.

Траплялися і випадки, коли марки друкувалися навіть не на чистому папері. В Уганді, наприклад, у 1895 р. через нестачу паперу і відсутність поліграфічної бази було надруковано на друкарській машинці серію з 12 марок на зворотному боці проповідей. А в Латвії у 1918–1920 рр. марки друкувалися на зворотному боці залишків топографічних карт, недодрукованих банкнотів, лінованому папері з учнівських зошитів.

Для марок нині здебільшого застосовують білий папір або, точніше, майже білий — сіруватий, жовтуватий, голубуватий. Іноді зустрічається і тонований папір, забарвлений з одного боку, і кольоровий, що має однорідний тон з обох боків.

Зворотний бік марок гумують (проклеюють). В окремих країнах з вологим тропічним кліматом, щоб запобігти злипанню аркушів, марки випускали без клею. Іноді для економії клей наносили не суцільним шаром, а у вигляді стрічок, кружалець. Подекуди як вид прикраси та один із засобів проти фальсифікації клей за допомогою спеціальних форм наносили у вигляді візерунків, монограм. За кольором клей здебільшого буває жовтуватий, коричнюватий, а останнім часом частіше білий.

З метою полегшити відокремлення марок від аркуша та однієї від одної аркуш перфорують (проколюють). Перші марки не перфорувалися, їх відрізали ножицями. Перфорувальну машину винайшов працівник Дублінського поштамту Генрі Аргер. Перші марки із зубцями з'явилися в Англії в 1854 р.

Зображення на марках

Блок марок «Метелики», видавництво «Марка України», автор Геннадій Кузнєцов; дата виходу — 11.02.2005

Спеціалісти поділяють марки на стандартні і коммеморативні. До стандартних відносять випуски марок (поодиноких та серійних) здебільшого невеликих розмірів, які випускаються багатомільйонними тиражами для масового користування. До коммеморативних (пам'ятних) марок належать такі, що присвячені пам'яті державних діячів, видатних діячів науки і культури, ювілеям знаменних дат, подіям недавнім і тим, що наближаються. Інші відтворюють архітектурні пам'ятники, туристські об'єкти, експонати музеїв і картинних галерей, фауну і флору країни та ін. Такі марки, на відміну від стандартних, іноді називають художніми.

Різняться марки і за формою. Перші марки, як відомо, випускалися у формі вертикального прямокутника, але згодом почали випускатися у формі горизонтального прямокутника, круглі, у формі квадрата, трикутника, шестикутника, восьмикутника, ромба.

 

Переглядів: 227 | Додав: Ромaн
Всього коментарів: 0
avatar
...
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Серпень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
...